• Tri prúty

• Starší čítajú mladším

•          Dňa  24. mája 2018 inkluzívny tím pripravil skupinové vyučovanie slovenského jazyka v netradičnom prostredí – v exteriéri školy. Stretli sa tu žiaci prvého a druhého stupňa. Aj u nás platí, že: starší majú prednosť, preto sme sa  rozhodli, že toto vyučovanie nazveme „STARŠÍ ČÍTAJÚ MLADŠÍM“.

Najstaršími zúčastnenými bol práve inkluzívny tím, preto Mgr. Petra Budínska a Mgr. Martina Švarcová sa predviedli ako prvé v literárnej ukážke VEĽKÁ VÝHOVORKA .  Nasledovali žiaci pod vedením Mgr. Lenky Molekovej, ktorí okrem biblioterapie, pôsobili aj na naše zmysly. Vyskúšali náš sluch literárnou ukážkou  SMELÝ JEŽKO, chuť ochutnávkou rôznych maškŕt a vôňu rozlíšením jednotlivých potravín. Nasledovali piataci pod vedením Mgr. Jaroslava Faltina, ktorí vyskúšali našu pozornosť  ľudovou rozprávkou, tú  sme si následne overili vyriešením krížovky, ktorá bola zameraná na  jej obsah. Čitateľské zručnosti si overili žiaci ôsmeho, štvrtého a tretieho ročníka, ktorí sa predviedli v literárnej ukážke KOCÚR BEZ ČIŽIEM pod vedením  Mgr. Martiny Švarcovej.  Ako poslední predviedli  čitateľské zručnosti žiaci pod vedením Mgr. Petry Budínskej v rozprávke O KOHÚTIKOVI.

Inkluzívny tím tvoria aj Mgr. Michaela Garančovká, Mgr. Faltin, Mgr. Danka Lapšanská a Mgr. Lenka Moleková, ktorí svoje čitateľské zručnosti neukázali pred všetkými, preto museli vykonať špeciálnu úlohu. Čítali úryvky rôznych textov,  no veru to nebolo jednoduché. Museli sa vcítiť do žiakov, ktorí trpia poruchou neschopnosti čítania – dyslexiou, čítali text bez vybraných samohlások.

Čítanie sa používalo ako liečebná metóda už v starovekom Grécku a Alexandrii, preto sme si aj my chceli spríjemniť deň biblioterapiou, čím sme pôsobili na oblasť vnímania uvoľňujúco a stimulujúco.

V Gelnici 24.5.2018                                                                    Mgr. Martina Švarcová

Školský špeciálny pedagóg

Fotogaléria k nahliadnutiu po kliknutí na fotografiu.