• Tri prúty

• Relaxačný deň

•

Inkluzívny tím spolu s asistentmi pripravil pre žiakov so ŠVVP a SZP po prvý krát  20. júna 2016 deň plný oddychu a relaxu.

Zámerom relaxačného dňa bolo, aby si žiaci oddýchli a zrelaxovali. Žiaci boli rôzne rozdelení do piatich skupín, spoločne mali prechádzať po škole a navštíviť päť stanovíšť, kde spoznávali rôzne druhy terapií. Zamerali sme sa na: terapiu prácou, terapiu na precvičenie zmyslov (muzikoterapia, aromaterapia a kulinoterapia), biblioterapiu, ergoterapiu, arteterapiu, bazálnu terapiu i terapiu pohybom, kde precvičovali cviky s prvkami jogy.

Pri terapii prácou a terapii viaczmyslového vnímania sme sa so žiakmi porozprávali o bylinkách, ich pestovaní a konzumovaní. Žiaci si mohli chytiť a ovoňať rastlinky, ich úlohou bolo uhádnuť o ktorú bylinku sa jedná. Potom žiaci pripravili nápoje, ktoré neskôr aj ochutnávali.

Pri terapii pohybom si žiaci osvojili jednotlivé cvičebné polohy („slimák“, „had“, „medvedík“ „bocian“, „sova“) na základe hlasovej inštrukcie a fyzického príkladu. Následne sme prešli k samotnej literárnej ukážke a cvičeniu  jednotlivých cvikov jogy. Pri cvičení imitovali hlas zvierat - had, medvedík, sova. V závere bol vytvorený priestor  na celkové uvoľnenie pri audio nahrávke - za šumu potôčika a spevu vtákov, kde  žiaci so zatvorenými očami relaxovali na cvičebných podložkách. Relaxáciu sme ukončili preťahovaním tela, žmurkaním. Cieľom tejto relaxačnej aktivity bolo osvojenie základov správneho držania tela a rozvíjanie správnych dychových návykov počas pohybu.

Úlohou tejto relaxačnej aktivity bolo pomôcť deťom dokonale si oddýchnuť, uvoľniť sa a načerpať novú energiu. Naučiť sa pravidelne dýchať a dokázať sa sústrediť na to, čo učiteľ číta.

Pri biblioterapii konkrétne šlo o tri relaxačné príbehy, ktoré boli vyberané zámerne podľa veku žiakov. Prvý príbeh resp. rozprávka bola o malom medvedíkovi, ktorý zaspal v chalúpke pri svojej mamke medvedici. Sníval sa mu krásny sen ako letí na bielučkom obláčiku a pozoruje z neho krásnu prírodu a zvieratká. Druhý príbeh bol pre vekovo staršie detí, prostredníctvom ktorého sa mali deti ocitnúť na plávajúcom člne, ktorý sa príjemne kolíše na vlnách hore a dole, vychutnávať si teplé slnečné lúče a jemný vánok. Tretí posledný príbeh bol o daždi. Žiaci si mali vďaka tomuto príbehu predstaviť samých seba ležiacich pri krbe v útulnom domčeku. Vychutnávať si kvapky dažďa bubnujúce na jeho strechu, šum stromov a praskajúci oheň v krbe.

Všetky tri relaxačné príbehy boli čítane učiteľom v pozadí príjemnej relaxačnej hudby.

Na záver dostali deti priestor na vyjadrenie svojich pocitov. Mali možnosť rozprávať o tom, ako sa pri tom cítili, čo bolo pre nich príjemné a čo nie.

V rámci relaxačného dňa mali žiaci možnosť vyskúšať si aktívny odpočinok aj formou arteterapie. V duchu blížiaceho sa konca školského roka sme si zvolili tému – PRÁZDNINY. Žiaci pracovali na svojich výkresoch podľa predlohy, ktorá predstavovala obdobie leta a stvárňovala more a slnečnú piesočnatú pláž. Žiaci boli rozdelení do skupín, kde si v rámci jednej skupiny rozdelili úlohy tak, aby sa každý podieľal na umeleckom diele (výtvarne spracovaným) rovnakou mierou. Pri tvorbe využili rôzny materiál a rôzne výtvarné techniky. V priebehu arteterapie žiaci rozprávali o svojej predstave ideálnych prázdnin, o svojich pocitoch, myšlienkach a zážitkoch.

Arteterapia bola zameraná a vedená tak, aby mal proces výtvarnej tvorby pre žiakov liečebný a korektívny potenciál, aktivizoval ich, uľahčil ich sebavyjadrenie, sebarealizáciu a rozvíjal ich kreatívne schopnosti.

Bazálna terapia pomáha vyvolávať rôzne pocity, pozitívne vplýva na poruchy reči,  rozvíja komunikačné  a aj pohybové schopnosti, tak výrazne  zlepšuje kvalitu  života. Výhodou tejto stimulácie je fakt, že pri jej aplikácii nepotrebujeme špeciálne prístroje ani pomôcky. Pomocou dotykov rúk, a masážnych prvkov žiaci vyjadrovali svoje pocity. Identifikovali dotyk, ako príjemný, či nepríjemný. Pre lepšie prežitie relaxácie pomocou bazálnej terapie bol v miestnosti využitý aromadifuzér, ktorý pôsobil na jeden zo zmyslov – čuch, ďalej snoezelen hudba, tá pôsobila na ďalší zmysel- sluch a svetelné lampy, ktoré pôsobili stimulujúco na zrak.

Ergoterapiou sme  podporili zdravie a celkový pocit pohody žiakov prostredníctvom zmysluplného zamestnania.  Cielená terapia bola zameraná na zdokonalenie úchopových schopností a jemnej motoriky pri navliekaní korálok na šnúrky. Žiaci boli hrdí  na svoj výtvor a motivovaní spolužiakmi, s ktorými si ich porovnávali.