• Tri prúty

• SJL trocha netradične

•      Náš inkluzívny tím si dňa 19.3.2019 pripravil projektové vyučovanie slovenského jazyka a literatúry zamerané na čítanie a poznávanie kníh. Vyučovanie prebiehalo mimo triedy, a to v našej školskej knižnici, kde sa stretli žiaci z prvého a druhého stupňa. Cieľom nášho vyučovanie bolo zamerať sa na dôležitosť čítania kníh, a vzbudiť tak u žiakov pozitívny vzťah k čítaniu kníh. Zamerali sme sa na rozprávky a povesti.

Žiaci sa orientovali v školskej knižnici. Vyskúšali hľadať knihy podľa abecedného zoznamu i podľa literárneho žánru. Čítali literárne ukážky, reagovali na otázky, aktívne sa podieľali na plnení aktivít. Pracovali v skupinách, ktoré boli tvorené tak, aby v každej skupine boli žiaci od druhého až po šiesty ročník.

Ako prví čítali piataci povesť "Kôň so zelenou hrivou" následne si povesť pozreli vo filmovej podobe ako animovanú rozprávku, porovnávali literárnu a filmovú formu. Žiaci šiesteho ročníka prečítali príbeh o "Červenej Čiapočke" a to hneď v dvoch jazykoch, najskôr v rómskom a potom v slovenskom jazyku. Bolo to zaujímavé, pretože žiaci sa ešte nestretli s čítaním rómskeho jazyka. Vypracovanie jednotlivých úloh bolo taktiež v rómskom a slovenskom jazyku. Piataci sa zamerali na legendy. Čítali "Legendu o sv. Jurajovi", po prečítaní žiaci v rámci zábavy lúštili krížovku - osemsmerovku. Ako poslední nám čítali druháci rozprávku "Dvanásť mesiacov", po prečítaní jednotlivé tímy riešili kvíz, ktorý bol zameraný na čitateľskú gramotnosť.

Netradičná hodina v školskej knižnici sa niesla v dobrej nálade, prebiehalo tu rovesnícke vzdelávanie, ktoré si žiaci užívali.

Mgr. Lenka Moleková

Viac fotografií po kliknutí na obrázok.