Letná škola Gelnica 2020

1.deň

V predposledný augustový týždeň sa pre všetky veselé, po zážitkoch chtivé deti, organizovala letná škola. Hlavná téma: SVET OKOLO NÁS. Deti mali možnosť spoznávať históriu nášho mesta Gelnica, spoznávať krásy mesta a okolitej prírody. Počas prvého dňa sa deti - permoníci rozdelili do skupín podľa farby: červená, modrá, zelená a žltá. Absolvovali návštevu múzea a snažili sa zapamätať si čo najviac informácií, pretože minikvíz a popoludňajšie aktivity ich pamäť preverili.
Za splnené úlohy permoníci získali vyťažené strieborné hrudky a oddýchnuť si mohli v štôlňach - triedach, upravených podľa seba. Na záver si vytvorili batikované tričká.

Po kliknutí na fotografiu sa Vám otvorí fotogaléria, kde si všetky fotografie z daného dňa môžete pozrieť.

2.deň

Hneď v utorok ráno, si deti pozreli výsledok batikovania a veľmi sa potešili z pestrých, originálnych výtvorov. V tento deň bolo zaujímavé vyučovanie: umelecká tvorba, informatika a tanec. Každý si našiel to svoje a výsledkom boli prekrásne prezentácie vytvorené na počítači, ktoré zachytili detský pohľad na to, ako bude naše mesto vyzerať v budúcnosti, respektíve, čo by si ešte priali mať v našom meste. Mozaikovou technikou vytvorili erb  mesta a milého permoníka, no a všetci sme boli nadšení úžasným tanečným vystúpením, ktoré nám v daždivom dni vylepšilo náladu.
Na záver dňa si vychutnali zaslúženú sladkú odmenu, čokoládový nanuk v kornútku.

3. deň

Stredu sme začali akčne – „topánkovým gulášom“. Potom sme svoje mozgové závity trocha potrápili hrami so slovami („slovným hadom“ a „slovíčkomániou“) a takto dobre naladení sme sa vybrali potrápiť i svoje svaly do miestneho fitnesscentra. Samozrejme nezabudli sme na úvodnú rozcvičku a na dodržiavanie bezpečnostných pokynov od našich trénerov. Ďalej nasledovala  partička bowingu, na ktorej sme si precvičili svoju presnosť  a koordináciu tela. Každý hod guľou sme si doslova užívali.

Vydanú energiu sme si  potom doplnili v školskej jedálni  výdatným obedom, ktorý nám pripravili  naše pani kuchárky. Ako správni permoníci sme vyrábali lampáše, ktoré sa nám veľmi vydarili. Každý bol originálny, svojský. Na záver nás čakali športové súťaže v telocvični. Pri nich sme sa naučili, že nie je dôležité vždy vyhrať, ale predovšetkým zúčastniť sa a navzájom spolupracovať. Ako správni permoníci. V jednote je predsa sila!

4.deň

Vo štvrtok sme sa rýchlikom hneď zrána vybrali do malebnej obce Stratená, ktorá leží v Slovenskom raji. Keď sme vystúpili z vlaku, posilnili sme sa chutnými koláčikmi, ktoré nám napieklo družstvo červených permoníkov. Potom sme prešli náučným chodníkom Stratenského kaňonu. Z informačných tabúľ sme sa dozvedeli veľa o histórii kaňonu a o miestnej prírode.
Cestou do obce Dedinky sme na skalách zazreli horolezcov, ktorí nám veľmi ochotne porozprávali o základoch bezpečného skalolezectva. Vynikajúca pizza na obed v krásnom prostredí Dediniek nám padla veľmi dobre. Ešte predtým si niektorí stihli schladiť nohy vo vodnej nádrži Palcmanská Maša. Veľkým zážitkom pre nás bola jazda na vodných bicykloch. Cestou k železničnej stanici okolo priehrady sme zazreli čajky a zvyškami z našich desiatových balíčkov sme na priehradnom múre nakŕmili pstruhy i divé kačky.
Cesta domov nám už ubiehala veľmi rýchlo.

5.deň

Posledný deň letnej školy zbehol veľmi rýchlo. Slniečko sa na nás počas výletu do Kojšova milo usmievalo a deti zvládli výstup lesnou cestou na komplex skál Turniská. Vďaka Gelnickým lesom mesta Gelnica sme využili možnosť vyviezť sa do Kojšova autom, a tým sme si ušetrili energiu aj na záverečný tanec a zhrnutie všetkých poznatkov získaných v letnej škole. Pani riaditeľka vyhodnotila úspešnosť jednotlivých skupín a odmenila všetkých permoníkov. Dostali opäť sladkú odmenu a milú pamiatku na letnú školu - ozdobné srdiečko.

Príjemné zážitky z týchto spoločne strávených letných dní, budú každého hriať nielen počas jesenných a zimných dní, ale omnoho, omnoho dlhšie.