• Novinky

  • Novinky

            • V Y H L Á S E N I E

            • 20. 6. 2026 v popoludňajších hodinách nás zasiahla krutá správa. Tragicky zahynula naša kolegyňa Mgr. Zuzana Vargová. Sme hlboko zasiahnutí touto udalosťou. Náš súcit a myšlienky patria rodine pozostalých, najmä deťom zosnulej.

              Pani učiteľka, triedna učiteľka a naša kolegyňa bude nám všetkým veľmi chýbať.

              Naša škola zriadila ešte v sobotu, bezprostredne po udalosti, krízový tím, kontaktovala Centrum poradenstva a prevencie Gelnica.

              V pondelok bude v škole nariadené primátorske voľno, a súčasne budú v tento deň prebiehať skupinové krízové intervencie pre učiteľov a pre triedne kolektívy, ktoré sú udalosťou najviac zasiahnuté. Do školy prídu vyškolení krízoví interventi Centier poradenstva a prevencie z Gelnice, Spišskej Novej Vsi a Rožňavy, ktorí budú poskytovať pomoc našim pedagogickým zamestnancom a podporovať vybrané triedne kolektívy žiakov.

              Škola komunikuje súčasne s rodičmi všetkých žiakov školy, upokojuje a stabilizuje situáciu.

              Chceme Vás touto cestou požiadať, aby ste rešpektovali naše súkromie v čase, ktorý je nesmierne náročný pre nás - predovšetkým pre učiteľov- kolegov zosnulej, ako aj pre žiakov školy. Žiadame, aby ste dopriali čas vyrovnať sa s udalosťou všetkým zasiahnutým bez nadmernej mediálnej pozornosti.

              Ďakujem.

              Podpis riaditeľa: Mgr. Bibiána Krajníková

            • Beseda s lekármi RÚVZ SNV

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Beseda s lekármi RÚVZ SNV.

              Dňa 15. júna 2026 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili  besedy s lekármi RÚVZ SNV, ktorá vznikla z  iniciatívy  Kristíny Řihovej (9.A) v spolupráci so školskou psychologičkou. Hlavnou témou boli fenomény, ktoré ovplyvňujú zdravie. Dnes bežne vidíme na chodbách škôl – vapy, elektronické cigarety či žuvací tabak. Diskutovali sme o tom, prečo s tým ľudia v našom veku vôbec začínajú. Dozvedeli sme sa, ako nikotín a chémia skryto škodia telu aj v malých dávkach.  

              Cieľom besedy nebolo nikoho meniť nasilu, ale zamyslieť sa. Zdravie máme len jedno a nedá sa ničím nahradiť. Mnohí si to však uvedomia, až keď bude neskoro – preto je dôležité zamyslieť sa už teraz a povedať závislostiam rázne NIE.

            • 8. ročník a 7. B trieda na školskom výlete vo Vysokých Tatrách

            • V dňoch 8. a 9. júna si naši ôsmaci a žiaci 7. B zbalili ruksaky a vyrazili za dobrodružstvom do našich najkrajších hôr – Vysokých Tatier.
              Naším prechodným domovom sa stal Horný Smokovec. Hneď v prvý deň sme sa po výbornom obede vybrali načerpať trochu adrenalínu na bobovú dráhu, čo malo u detí obrovský úspech. Odtiaľ naše kroky viedli do ticha prírody – prešli sme sa náučným chodníkom cez mokraďový les Pramenisko, kde sme obdivovali jedinečnú tatranskú faunu a flóru.
              Večerný program bol v znamení skvelého jedla a športu. Niektorí žiaci naplno predviedli svoje kuchárske umenie v kuchynke, zatiaľ čo ostatní už nedočkavo čakali na spoločnú grilovačku. Prebytočnú energiu sme vybehali pri priateľských zápasoch vo futbale a volejbale. Ani po športe sa nám však ešte nechcelo ísť spať, a tak sme večer odpálili poriadnu karaoke šou. Musíme uznať, že chalani boli naozaj skvelí speváci a postarali sa o perfektnú zábavu!
              Druhý deň patril pravej tatranskej turistike. Ráno sme odštartovali trasu zo Štrbského Plesa priamo na Popradské pleso. Príroda nás odmenila nádhernými výhľadmi, keďže počasie nám vyšlo na jednotku. Domov sme sa vrátili vo večerných hodinách, síce príjemne unavení, ale s tou najlepšou náladou a kopcom nezabudnuteľných zážitkov.

            • Deň otvorených dverí v Dome charity, Gelnica

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň otvorených dverí v Dome charity, Gelnica.

              V rámci Národného týždňa Charity sme navštívili Charitný dom v Gelnici. Pani Ing. Hajdučková, vedúca charitného domu, žiakom vysvetlila činnosť charity, jej fungovanie a poskytovanie služieb klientom. Mali sme možnosť spoznať jej aktivity a dozvedieť sa viac o význame pomoci, solidarity a dobrovoľníctva.
              Návšteva nám pomohla rozvíjať empatiu, toleranciu a rešpekt voči druhým.

            • Predškoláci v ŠKD

            • Ďakujeme za milé stretnutie s predškolákmi z MŠ Hlavná a z MŠ Slovenská, ktorí nás dnes potešili svojou návštevou, pochutnali si na chutnom obede v školskej jedálni a veľkí školáci ich prekvapili darčekom z vlastnej tvorby.  Tešíme sa na Vás, budúci prváci, klubáci a zároveň Vám všetkým prajeme krásne ☀️ leto plné veselých zážitkov. 

            • Deviataci na školskom výlete - Dedinky

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Deviataci na školskom výlete - Dedinky.

              Žiaci 9. ročníka si na koncoročnom výlete na Dedinkách oddýchli a načerpali nové sily pri príprave na estrádu. Počas troch dní spoznávali krásy Slovenského raja a jeho okolia. Prešli Zejmarskou roklinou na Geravy, navštívili Gačovskú skalu, Dobšinský kopec, absolvovali Náučný chodník k Dobšinskej Maši a obdivovali aj Stratenský kaňon. Nechýbali ani chvíle oddychu a zábavy. Veľkým zážitkom bola jazda na vodných bicykloch na Palcmanskej Maši. Pobyt sa niesol v príjemnej atmosfére plnej smiechu, pohybu a spoločných zážitkov, ktoré budú deviatakom ešte dlho pripomínať ich posledné spoločné chvíle na základnej škole.

            • Vzdelávanie deviatakov s MVO Proxima* - Sila demokracie

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Vzdelávanie deviatakov s MVO Proxima* - Sila demokracie

              Vybraní žiaci 9. ročníka sa počas školského roka zapojili do vzdelávacieho programu MVO Proxima* - Sila demokracie, ktorého cieľom bolo priblížiť mladým ľuďom princípy demokracie, fungovanie samosprávy, štátnych inštitúcií a viesť ich k aktívnemu občianstvu.

              V rámci projektu sa zúčastnili zasadnutia MZ v Gelnici a KSK, navštívili NR Slovenskej republiky v Bratislave. Vyvrcholením celého programu bola návšteva Európskeho parlamentu v Bruseli, kde mali možnosť na vlastné oči vidieť miesto, na ktorom sa prijímajú rozhodnutia ovplyvňujúce životy miliónov občanov Európskej únie.

              Počas projektu žiaci získali cenné poznatky o fungovaní demokracie, samosprávy a štátnych inštitúcií. Uvedomili si, že demokracia nie je samozrejmosť, ale systém založený na zodpovednosti, rešpekte, spolupráci a aktívnej účasti občanov. Naučili sa kriticky myslieť, overovať si informácie z rôznych zdrojov, argumentovať, diskutovať vecne a s úctou, počúvať názory druhých a prijímať zodpovedné rozhodnutia. Rozvíjali si tiež schopnosť tímovej spolupráce, riešenia problémov a občianskej angažovanosti.

              Súčasťou programu bola aj návšteva divadelného predstavenia Sigma Werther v SND v Bratislave. Predstavenie prinieslo silné témy osamelosti, medziľudských vzťahov, potreby prijatia a hľadania vlastného miesta v spoločnosti. Inscenácia im ukázala význam empatie, otvorenej komunikácie a vzájomného rešpektu. Zároveň ich upozornila na to, že každý človek potrebuje byť vypočutý, pochopený a prijatý a že aj malé prejavy záujmu môžu mať veľký význam.

              Účasť v projekte bola pre žiakov jedinečnou skúsenosťou, ktorá im umožnila prepojiť poznatky získané v škole s reálnym fungovaním spoločnosti. Získané vedomosti, skúsenosti a zážitky ich obohatili nielen ako žiakov, ale aj ako mladých ľudí, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť a význam aktívneho prístupu k životu i dianiu vo svojom okolí.

            • Škola v prírode, Telgárt - 5. deň

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode, Telgárt - 5. deň.

              5. Deň: Všetko sa raz skončí, no spomienky ostanú… Deň návratu nastal, ale aktivity boli ešte pred nami. Ranná rozcvička nesmela chýbať, po nej skvelé raňajky. Písanie denníka a veľké balenie. Svoje zručnosti s domácimi prácami sme preukázali, keď sme zdolali vyzliekanie perín a dokonalé zbalenie kufrov (lepšie ako mamka). Dopísali sme si svoje denníky, potom maľovanie na tvár. Turistika, smer stanica. Ani sme sa nenazdali a bola tu cieľová stanica Gelnica. Šťastný návrat do náručia našich rodičov… Ďakujeme všetkým zúčastneným učiteľom, žiakom, rodičom a skvelému personálu hotelu Telgárt.

            • Škola v prírode, Telgárt - 4. deň

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode, Telgárt - 4. deň.

              4. deň: Aktívne ráno, rozhýbanie tela a mysle. Výživné raňajky, po ktorých nás čakalo ďalšie objavovanie prírodných krás, ale to nebolo všetko! Navštívili sme múzeum starých motoriek, využili možnosť šantenia na trampolíne, skúmaniu lesa, zdokonaleniu sa v loptových hrách. Vychutnali zmrzlinové prekvapenie. Tešili sme sa na chvíľku pre našich blízkych, našu mobil hodinku.
              Ďalšou výzvou bolo orientovať sa v obci. Našim cieľom bola oranžová schránka. Prečo asi? To je tajomstvo… Kvíz a praktické ukážky 1. pomoci sme absolvovali bez ťažkosti. Sme schopní podať prvú pomoc a ošetriť rany. Pred večerou nám vyšiel čas, aj na bláznenie v bazéne. Večera a naša posledná noc sa niesla v rytme hudby a tanečných krokov…

            • Škola v prírode, Telgárt - 3. deň

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode, Telgárt - 3. deň.

              3. deň: Hra s počasím, ale o tom škola v prírode je. Učíme sa v prírode, o prírode a našom súžití s ňou. Slnečné lúče počas rannej rozcvičky nám veštili krásny deň. Po raňajkách sme absolvovali teambuildingové aktivity. Vlakom sme sa presunuli do Dobšinskej ľadovej jaskyne. Náučným chodníkom mokradí sme sa dostali k jaskyni plnej chladu a ľadu. Cesta späť voňala históriou v staručkom školskom autobuse. Už sme sa tešili na mobil hodinku s rodičmi i na športové aktivity. Po večeri hodinka slohu o dnešnom dni a príprava na zdolanie cesty odvahy. Povieme vám to na rovinu - Zvládli sme to!

            • Škola v prírode, Telgárt - 2. deň

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode, Telgárt - 2. deň.

              2. deň: počasie nám prialo… Čakali nás nové zážitky na Muránskej planine, Sysľovisko, Obrovisko. Po skvelom obede nás čakala mobil hodinka venovaná našim rodičom a po nej nás čakalo preverovanie našich poznatkov z vlastivedy a prírodovedy. Dokonca aj fyzická zdatnosť pri objavovaní turistických značiek, čítaní máp a prekonávaní prírodných prekážok. Uspeli sme a došli sme k prameňu Hrona. Sladká večera nám doplnila energiu, ktorú sme ukončili hodinkou v bazéne.

            • Atletika žiakov a žiačok, okresné kolo - Helcmanovce

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Atletika žiakov a žiačok, okresné kolo - Helcmanovce.

              Opäť po roku sme sa zúčastnili okresného kola v atletike žiačok a žiakov v Helcmanovciach. Aj napriek náročným podmienkam, keďže bolo veľmi horúco, aj napriek nešťastným zraneniam, z ktorých sa, veríme, skoro naši atléti zotavia, sme zabojovali a tak ako aj minulý aj tento rok naše žiačky aj žiaci ako družstvá obsadili prvé miesto! Našu školu reprezentovalo 10 dievčat a 8 chlapcov.
              Družstvo dievčat: Alexandra Dirová, Alexandra Dorková, Stela Michnicová, Tereza Marhevková, Klaudia Mohlerová, Alena Dudyová, Sára Michnicová, Victoria Mazar, Katarína Vozárová, Lea Lillian Šimová.
              Družstvo chlapcov: Richard Diro, Timotej Marček, Šimon Kluknavský, Krištof Popeláš, Tobias Girga, Patrik Šmelko, Lukáš Klein, Ammar Cilovič.

              V jednotlivých disciplínach naše dievčatá aj chlapci vybojovali krásne umiestnenia. Do šiesteho miesta získali pre svoje družstvo cenné body.

              Výsledky našich žiakov v tejto súťaži boli nasledovné:

              Alexandra Dirová (6. B) - 1. miesto - beh 300m, 1. miesto - šprint 60m
              Stela Michnicová (8. B) - 2. miesto - beh 300m
              Sára Michnicová (5. C) - 3. miesto - beh 300m, 4. miesto - beh 800m
              Lea Lillian Šimová (9. A) - 1. miesto - vrh guľou
              Victoria Mazar (5. C) - 5. miesto - 800m
              Tereza Marhevková (8. B) - 2. miesto - šprint 60m, 5. miesto – skok do diaľky
              Alexandra Dorková (8. B) – 6. miesto – skok do diaľky
              Alena Dudyová (8. A) - 4. miesto - hod vortexom, 6. miesto – vrh guľou
              Klaudia Mohlerová (8. B) - 5. miesto - hod vortexom
              Katarína Vozárová (9. B) - 2. miesto - hod vortexom
              Tobias Girga (8. B) - 1. miesto - hod vortexom, 1. miesto - šprint 60m
              Richard Diro (9. B) - 3. miesto - beh 800m
              Šimon Kluknavský (9. A) - 1. miesto - vrh guľou, 5. miesto – skok do diaľky
              Lukáš Klein (9. A) – 5. miesto – hod vortexom

              Štafeta žiačok (4x150m) - Katarína Vozárová, Alexandra Dorková, Tereza Marhevková, Stela Michnicová - 1. miesto

              Štafeta žiakov (4x150m) - Patrik Šmelko, Richard Diro, Šimon Kluknavský, Krištof Popeláš – 1. miesto

              Gratulujeme a tešíme sa z výkonov našich žiakov!

          • Turistická vychádzka
            • Turistická vychádzka

            • Turistická vychádzka za krásami prírody

              Deti zo Školského klubu sa zúčastnili turistickej vychádzky smerom k bývalému lyžiarskemu vleku a vyhliadkovej veži Bognár. 

              Počas cesty spoznávali krásy okolitej prírody, pozorovali stromy, rastliny a ich plody, zbierali prírodniny a plnili zaujímavé úlohy.

              Všímali si zmeny v prírode, pozorovali okolie a objavovali bohatstvo rastlín a živočíchov v našom regióne. Pobyt na čerstvom vzduchu im priniesol veľa radosti, pohybu a pozitívnej energie. Spoločne sme si uvedomili, že príroda dokáže upokojiť, potešiť a načerpať nové sily.

              Tešíme sa na ďalšie potulky v prírode, počas ktorých budeme spoznávať krásy nášho okolia a objavovať zaujímavé miesta nášho mesta.

            • Klubáci, naši štvrtáci

            • Naši štvrtáci sa už čoskoro rozlúčia s detskými rokmi v Školskom Klube Deti. V piatok 25.5.2026 sme ich tablo s radosťou a hrdosťou odniesli do mesta, aby sa o ich nezabudnuteľných chvíľach v ŠKD, úspechoch,  úsmevoch, krásnych spomienkach a  zmysluplnom, aktívnom trávení voľného času v kruhu svojich kamarátov dozvedeli aj ostatní.

              Hoci opúšťajú náš školský klub, dvere u nás budú mať vždy otvorené. ❤️ Veríme, že sa k nám radi vrátia a pridajú sa k spoločným akciám, ktoré budeme v Školskom klube detí organizovať.Prajeme im veľa šťastia, úspechov a krásnych zážitkov na ich ďalšej ceste! 🍀😊

            • Výtvarná Gelnica - vyhodnotenie výtvarnej súťaže

            • Do fotogalérie bol pridaný nový album Výtvarná Gelnica - vyhodnotenie výtvarnej súťaže.

              Aj tento rok naši žiaci prostredníctvom svojich prác ukázali fantáziu a tvorivosť  zapojením sa do súťaže Výtvarná Gelnica na tému „Poskladaj svoj svet“. Každá kresba niesla svoj vlastný príbeh, farby a detský pohľad na svet. Všetky odoslané práce porota ocenila zaradením do zlatého, strieborného a bronzového pásma. Naši malí umelci si s hrdosťou prevzali svoje ocenenia počas slávnostného odovzdávania cien, ktoré sa uskutočnilo 13. 5. 2026 v ZUŠ Gelnica. Všetkým srdečne blahoželáme a ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy. 

      • Prihlásenie