Tajný život vody

(po kliknutí na obrázok sa Vám zobrazí fotogaléria z danej akcie)

Čo  je Tajný život vody?

Projekt realizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica vďaka podpore Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti a.s. a Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti a.s.

Prebieha na 25 vybraných pilotných základných a stredných školách banskobystrického a popradského regiónu.

Naša škola je v projekte zastúpená tímom, v zložení 1 učiteľa a 2 žiakov.

Náš  tím sa zúčastnil jednodňového kurzu v Poprade, kde spoločne hľadal odpovede na otázky.

• Ako dokážeme vodu chrániť?
  • Čo to je virtuálna voda?
  • Ako my sami svojimi spotrebiteľským správaním ovplyvňujeme vodu okolo nás?

Školský tím: Mgr. Zuzana Rendošová

Simona Rothmajerová – 8.B

Marko Macejko – 8.B (náhradník)

Timotei Kovaľ – 8.B

Akčný týždeň -  Tajný život vody

V rámci projektu Tajný život vody sa na našej  škole uskutočnil: Akčný týždeň vody, v termíne od 16.03. – 23.03. 2016. Každý deň sa naši žiaci s pani učiteľkami zapojili do zaujímavej akcie, spojenej s vodou. V rámci medzinárodného dňa vody – 22. marca, vo vestibule školy ste si mali možnosť pozrieť nástenku, ktorá bola venovaná najvzácnejšej tekutine na svete – VODA.

Video z Projektu tajný život vody TU

16. 03. (streda) – Malá vodná elektráreň

Naši najmenší odštartovali akčný týždeň vody návštevou  malej vodnej elektrárne (1.A, 2.A), kde im pracovník elektrárne vysvetlil ako funguje vodná elektráreň,  načo všetko je voda potrebná. Odvoz a prívoz na miesto akcie im zabezpečili gelnické mestské lesy. Ďakujeme.

17.03. (štvrtok) – Pokusy (voda) – ŠKD

Vo štvrtok poobede sa odborná učebňa zmenila na malú pokusnú miestnosť, kde žiaci z 8.B predviedli pre našich družinárov zaujímavé pokusy.  Okrem  pokusov im odprezentovali prezentáciu o vode a rozprávku o  kolobehu vody. A samozrejme, aké by to bolo popopludnie, keby sa nesúťažilo. Pre každé oddelenie bol pripravený zaujímavý pracovný list. A na záver, nechýbala malá drobnosť v podobe cukríka.

18.03. (piatok) – Vyhodnotenie súťaže o najkrajší plagát na tému: ,,Tajný život vody“

V piatok naše milé vedenie dostalo neľahkú povinnosť, vyhodnotiť súťaž o najkrajší plagát na tému: ,,Tajný život vody“.  Súťaž prebiehala od 25.02. do 18.03. 2016. Ďakujeme všetkým zúčastneným triedam za krásne plagáty a výtvory, ktoré zdobia nástenky tried.

Výhercovia súťaže:

1. stupeň:                                                2. stupeň:
  1. miesto: 4.C (pizza)                         1. miesto: 7.A (pizza)
  2. miesto: 1.B (keksíky)                     2. miesto: 6.A (keksíky)
  3. miesto: 2.C (cukríky)                     3. miesto: 5.A (cukríky)

Víťazom srdečne blahoželáme!

18.03. (piatok) – Rovesnícke vzdelávanie v 3.A (Kolobeh vody)

V tento deň žiaci 3.A na hodine prírodovedy mali možnosť zažiť a vyskúšať si, aké je to, keď ich učí niekto iní, ako pani učiteľky. Túto možnosť dostali žiaci 8.B triedy, Marko Macejko a Timotei Kovaľ, ktorí im odprezentovali  kolobeh vody pomocou prezentácie, pomôcky, ktorú si vyrobili a na záver si preverili vedomosti svojich žiakov prostredníctvom pracovného listu.  Hodina sa žiakom 3.A veľmi páčila, a svojich starších spolužiakov na záver ,,prevetrali“ množstvom zaujímavých otázok.

V termíne od 16.03. – 18.03. 2016 žiaci z 8.B  vyrobili kolobeh vody, ktorý bude slúžiť ako pomôcka pri vysvetľovaní učiva na prvom stupni.

21.03. (pondelok) – Vyčistenie jazera Turzov a osadenie informačných tabúl a košov.

V pondelok sa žiaci piatych a ôsmych ročníkov spolu so svojimi pani učiteľkami presunuli po 3. vyučovacej hodine k jazeru Turzov, kde sa spoločne pustili do čistenia jazera, osadenia informačných tabúľ a smetných košov. Spoločnými silami sme vyzbierali odpadky, ktoré boli na dostupných miestach a osadili sme vlastnoručne vyrobené smetné koše, ktoré majú prispieť k tomu, aby sa ľudia  nemohli vyhovárať na nedostatok smetných košov. Veríme, že naša práca nebola zbytočná, a ľudia si uvedomia, že prírodu treba chrániť a nie ju znečisťovať odpadkami a svojím vlastným pričinením.

22.03. (utorok) – Rovesnícke vzdelávanie v 4.A (Kolobeh vody)

23.03. (streda) –  Otváranie studničiek – (1. ročník)

Posledný deň akčného týždňa patril prváčikom, ktorí sa so svojimi pani učiteľkami podieľali na otváraní studničiek v našom meste. Prvou zastávkou bola studnička v areáli školy, druhou zastávkou bola studnička pri nemocnici a poslednou zastávkou bola studnička na Legoch. Okrem otvárania studničiek, ich hlavnou úlohou bolo zmerať kvalitu vody, pomocou prístroja, ktorý bol zakúpený v rámci projektu Tajný život vody.  Našim najmenším sa akcia veľmi páčila a posledný deň pred prázdninami ho prežili zaujímavo a netradične. So svojimi pani učiteľkami si doniesli do tried vodu z každej studničky a zisťovali a merali jej kvalitu.

Ďakujeme všetkým zúčastneným žiakom, učiteľom a vychovávateľkám za pomoc pri realizácií a organizácií projektu Tajný život vody!

Váš školský tím