Výchovná poradkyňa

Mgr. Zora Blaščeková

Kontakt:

Mail: blascekova@zsgelnica.sk

Konzulácie: streda 14.00 - 15.30 (po predchádzajúcom dohovore)

Úlohy výchovnej  poradkyne:

● Výchovná poradkyňa plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania, správania a v oblasti prevenciie problémového a delikventného vývinu a správania žiakov.
●   Konzultácie poskytuje nielen žiakom, ale aj ich zákonným zástupcom a učiteľom.
●   Spolupráca s poradenskými zariadeniami a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti.

●   Obsahom jej práce v škole je predovšetkým komunikácia a spolupráca:

- s vedením školy

- so školským psychológom

- s koordinátormi prevencie

- s pedagógmi

- s triednymi učiteľmi

- so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými alebo problémovými žiakmi)

- s rodičmi, so zákonnými zástupcami žiakov

- s centrami pedagogicko–psychologického poradenstva a prevencie

- s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.

●    Výchovná poradkyňa úzko spolupracuje s koordinátormi primárnej prevencie drogových závislostí, ako aj s triednymi učiteľmi v oblasti prevencie šikanovania na škole (podľa metodického usmernenia MŠ SR č. 7/2006-R).

- prostredníctvom triednych učiteľov oboznamuje žiakov aj rodičov s podstatou, formami a nebezpečnými dôsledkami šikanovania ako antisociálneho správania jednotlivcov i skupín

- informuje pedagogických zamestnancov, žiakov aj rodičov o tom, čo robiť v prípade, keď sa dozvedia o šikanovaní (upozorniť triedneho učiteľa, výchovného poradcu, vedenie školy)

- v spolupráci s triednymi učiteľmi, koordinátormi a vedením školy realizuje opatrenia na  prevenciu šikanovania (besedy a prednášky s príslušníkmi policajného zboru, dotazníky na tému šikanovanie, ktoré vyhodnocujú a rozoberajú triedni učitelia na triednických hodinách, filmy s tematikou šikanovania, rozhovory so žiakmi na triednických hodinách, aktivity na hodinách etickej výchovy -  "Ako sa brániť šikanovaniu?", prednáška o šikanovaní pre rodičov na rodičovskom združení)

- pri riešení šikanovania postupuje v spolupráci s triednymi učiteľmi a vedením školy podľa internej smernice o prevencii a riešení šikanovania žiakov:  - uskutočňuje individuálne rozhovory s obeťou a agresorom, (nekonfrontuje ich)

- poukazuje na porušenie pravidiel správania

- hľadá vhodných svedkov

- kontaktuje rodičov

- vedie záznam z pohovorov s rodičmi a žiakmi

- podáva návrhy na vyhľadanie odbornej starostlivosti v CPPPaP

- navrhuje výchovné opatrenia (napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom školy, zníženú známku zo správania).

●  Výchovná poradkyňa vykonáva príslušnú administratívnu agendu.

●  Výchovná poradkyňa sa permanentne vzdeláva a zvyšuje si kvalifikáciu.