Jarná škola 2021

Jarná škola s Osmijankom 2021

Po skúsenosti s Letnou školou a dobrej odozve na ňu, sme sa rozhodli v spolupráci so Školským Klubom Detí (ŠKD) zorganizovať aj Jarnú školu, ktorá sa konala počas jarných prázdnin.

Prihlásiť sa mohol každý. V jarnej škole nám vznikli rôznorodé skupinky detí, v ktorých sme mali okrem slovenskej národnosti aj národnosť rómsku či vietnamskú. Deti navzájom spolupracovali, komunikovali, učili sa prejaviť spolupatričnosť, toleranciu a vzájomnú empatiu.

Deti si mohli hravou formou precvičiť vedomosti a zručnosti, ktoré si možno nedostatočne osvojili počas tohto školského roku v dôsledku dopadu nepriaznivej pandemickej situácie. Dištančnou formou sa tiež mnohé predmety nedali realizovať – výtvarná, hudobná, telesná výchova.

Jarná škola sa tento šk. rok zameriavala na zlepšenie čitateľskej gramotnosti u našich žiakov. Je to jedna z najdôležitejších kompetencií mladého človeka, a preto ju chceme podchytiť už od útleho veku.

Hlavným motívom a maskotom našej Jarnej školy bol Osmijanko, rozprávková postava z kníh slovenskej autorky pre deti Kristy Bendovej. Čítaním, počúvaním a rozprávaním zaujímavých príbehov si deti vytvoria vzťah ku knihám. Naplno sme využívali školskú knižnicu a dopĺňali sme hravé učenie rôznymi tvorivými aktivitami a hrami.

Deti prichádzali do jarnej školy od 7:00 hodiny. Vyučovanie v 1. bloku bolo naplánované od 8:30-10:00 hod. po prestávke nasledoval 2. vyučovací blok od 10:30-12:00 hod. O 12:30 hod. sa podával chutný obed v školskej jedálni.

Popoludňajšia činnosť od 13:00-16:00 hod. v ŠKD mnohými zábavnými aktivitami pomáhala deťom rozvíjať kvalitné sociálno-emocionálne vzťahy, čo sa dá naozaj len počas prezenčnej formy výučby a čo deťom tak veľmi chýbalo.

Deti v Jarnej škole s Osmijankom zmysluplne prežili jarné prázdniny s rovesníkmi na ktoré budú dlho spomínať.

Mgr. Lenka Papcunová, Bc. Pavol Ďorď

Fotografie z jednotlivých dní, nájdete po kliknutí na tieto linky:

Jarná škola s Osmijankom 1. deň

Jarná škola s Osmijankom 2. deň

Jarná škola s Osmijankom 3. deň

V nižšie priloženom linku je krátka reportáž o jarných školách. O Jarnej škole s Osmijankom hovorili naše deti v Rádiu Slovensko.

Reportáž Slovenského rozhlasu o jarných školách.