ŠTVRTOK
- 12.12.2017 19:47
- 19.10.2017
Téma: Mäso, hydina, ryby, vajcia.
Téma: Sleduj informácie. Mäso, hydina, ryby, vajcia
Deň štvrtý
Štvrtý deň nášho projektu sme venovali Hydine, rybám a vajciam.
Aktivity:
- Beseda na tému Ryby našich vôd
- Charakteristika rýb vyskytujúcich sa v rieke Hnilec
Cieľ a zameranie aktivity
- Získať informácie o chove, ochrane a love rýb na Slovensku.
- Poznať druhy rýb žijúcich v miestnych vodách.
- Rozprávať o rybách a ich význame v jedálničku.
- Starať sa o životné prostredie, neznečisťovať revíry a poznať dopad pytliactva na vodné toky a vodné nádrže.
- Viesť deti k uprednostňovaniu zdravého životného štýlu.
- Spoznať ďalšie zmysluplné možnosti trávenia voľného času – rybárčenie ako koníček alebo šport
Vyučovací predmet
Tieto aktivity je možné využiť v rámci triednických hodín alebo medzipredmetových vzťahov vyučovacích predmetov biológia, občianska náuka, svet práce a výchova umením.
Pomôcky
obrazový atlas rýb, tvrdý papier, vodové a temperové farby, farbičky
Príprava:
Beseda – hosť, vstupné informácie o triede a téme besedy, organizačné zabezpečenie (miestnosť, organizácia besedy).
Charakteristika rýb vyskytujúcich sa v rieke Hnilec – rozdelenie do skupín, príprava obrazových kartičiek s rôznymi druhmi rýb, príprava pomôcok pre skupinu.
Postup, realizácia:
Aktivita Beseda
Deti si pripravili triedu tak, aby z každého miesta dobre videli na pána vodohospodára. V úvode besedy sme hosťa privítali, predstavili, ponúkli mu občerstvenie a deti mu porozprávali, kvôli čomu si ho pozvali a čo by sa od neho chceli dozvedieť. Pán vodohospodár im najprv v skratke porozprával o hierarchii jednotlivých inštitúcií na Slovensku, o tom, kto a od kedy sa môže prihlásiť do SRZ, o rybárskych revíroch na východnom Slovensku so zreteľom na rybársky revír v okolí Gelnice – povodie Hnilca č. 1 a VN Ružín. Dozvedeli sme sa o druhoch a živote rýb žijúcich v našich vodách, o nutnosti starostlivosti o vodné toky, o dopade ich znečisťovania a pytliactve. Rozprávali sme sa aj o zložení a vplyve rybacieho mäsa na náš organizmus. Pán vodohospodár porozprával, ako sa dostal k rybárčeniu, spomenul svoje krásne úlovky a pochválil sa ručne robenou zbierkou mušiek. Počas besedy deti kládli zvedavé otázky, zaujímalo ich najmä športové rybárstvo, najobľúbenejšia rybacia pochúťka a životné príbehy nášho hosťa. Na záver besedy sme sa poďakovali a rozlúčili. Keď sme osameli, ešte v nás doznievala príjemná atmosféra zo spoločného stretnutia.
Aktivita Charakteristika rýb vyskytujúcich sa v rieke Hnilec
Deti sa rozdelili do skupín. Vytvorili sme tri skupiny. V každej skupine boli štyria žiaci. Každá skupinka dostala balíček s dvadsiatimi obrázkami rýb so stručným popisom. Ich úlohou bolo vybrať spomedzi nich dve kartičky rýb žijúcich vo vodných tokoch v okolí Gelnice. Jednu z tejto dvojice rýb mali nakresliť na tvrdý papier a napísať o nej stručnú charakteristiku. Svoje poznatky na záver prezentovali pred ostatnými spolužiakmi, pričom na základe kresleného obrázku a charakteristiky sa najprv žiaci pokúsili jednotlivé názvy rýb uhádnuť.
Zhrnutie:
Žiaci spoznali úžasného človeka s dobrým srdcom a ochotou pomáhať. Získali informácie o chove, ochrane a love rýb v miestnych vodách. Dozvedeli sa, akú dôležitú funkciu pre ich organizmus zohráva rybka v jedálničku. Zistili, že rybárčenie nemusí byť nuda pri vode ale športové vyžitie.
Ďalšie aktivity:
- Tvorba plagátu
- Návšteva u mladého chovateľa
- Ochutnávka a porovnanie slepačích a prepeličích vajíčok.
Prezentácia 7.A - Mäso, hydina, ryby, vajcia TU.
Základná škola Gelnica, Hlavná 121, 056 01 Gelnica
Metodický list
Téma: Sleduj informácie na obale potravín - značka kvality SK
Dátum realizácie: 19.10.2017
Aktivity na túto tému sme urobili v siedmom ročníku s počtom žiakov 42.
Vyučovacie hodiny: SJL – čítanie s porozumením, MAT – práca s informáciami, BIO – GEO – pralesy, fauna, flóra, hľadanie štátov, kde sa klčujú pralesy, práca s mapou, INF – príprava prezentácie, VYV – výroba plagátov
Cieľ:
Poznať a orientovať sa v sa v informáciách na obaloch potravín
Vedieť nadobudnuté vedomosti využiť i v praktickom živote.
Vedieť vysvetliť zloženie potravín / čo je ISK, Éčka/
Podporovať slovenský trh.
Pomôcky: baliaci papier, fixky, farbičky, obaly z potravín, PC, IB tabuľa
Prvá aktivita
ČO VIEME O INFORMÁCIÁCH NA OBALE POTRAVÍN?
Úlohou žiakov bolo doniesť ľubovoľné obaly rôznych potravín, ktoré doma našli. Hneď na prvej hodine sme viedli diskusiu o tom, čo sa dá všetko nájsť na obale potravín. Žiaci vedeli základné info o tom, čo sa tam nájde ako napríklad: názov, výrobca, dovozca, množstvo poprípade objem, dátum výroby a spotreby, skladovanie, zloženie, alergény a " nejaké E".
Priebeh celého dňa viedli prakticky žiaci na základe nových skúseností a poznatkov. Všetko je výsledkom ich tvorivých myšlienok a nápadov. Učiteľ bol v úlohe skôr pozorovateľa a koordinátora ich myšlienok.
Druhá aktivita
VIEME O VŠETKOM ČO SA NACHÁDZA NA OBALE POTRAVÍN?
Žiaci boli rozdelení do skupín a každá skupina hľadala na obaloch, či ozaj všetko čo spomenuli sa na výrobkoch nachádza, poprípade či sa tam nenájde aj niečo iné. Prišli k tomu, že vo veľkom množstve potravín sa nachádzajú i "nejaké emulgátory" , niekde je označenie slovenský výrobok, či ISK a zaujalo ich že množstvo výrobkov tiež obsahuje palmový olej. Hneď sa chopili práce dvaja žiaci, ktorí na tabuľu zaznamenávali množstvo výrobkov obsahujúcich nové skutočnosti. /príloha č.1/
Tretia aktivita
NIE SME VŠEVEDKOVIA, STÁLE SA MUSÍME VZDELÁVAŤ
Žiaci v skupinách hľadali na internete základné informácie o emulgátoroch, značke ISK, palmovom oleji a pripravili pre svojich spolužiakov krátke prezentácie. Hovorca každej skupiny nové vedomosti predniesol ostatným spolužiakom 7. ročníka. Tí sa nestačili čudovať, čo všetko skonzumujú, čo všetko tam niektorí výrobcovia sú schopní dať, aby to malo tú správnu chuť a farbu, o ekologickej príprave lacného palmového oleja ani nehovoriac. /príloha č.2/
Štvrtá aktivita
VÝROBA PLAGÁTOV
Žiaci roztriedili výrobky a na baliaci papier nalepili výrobky obsahujúce značku ISK, obaly výrobkov obsahujúcich palmový olej, výrobky s emulgátormi, výrobky zo Slovenska. Keďže ich zaujala hlavne prezentácia žiačok o palmovom oleji, ktorú ako sa priznali počuli prvý krát a nebola im ľahostajná, rozhodli sa téme palmového oleja venovať hlbšie a vytvorili plagát s opicou - orangutanom, ktorá úzko súvisí s klčovaním pralesov a vyhynutím opíc pre lacný palmový olej. /príloha č. 3/
Piata aktivita
ROVESNÍCKE VZDELÁVANIE - ŠÍRENIE OSVETY
Dve naše žiačky nabrali odvahu, pripravili za pomoci učiteľky pracovný list a v poobedňajšej družine sa rozhodli o výrobe palmového oleja informovať i menších spolužiakov v družine. Využili samozrejme pri tom i prezentáciu, ktorú si zhotovili a plagáty. /príloha č. 4/
Šiesta aktivita
PEČENIE BEZ PALMOVÉHO OLEJA
Zvyšok žiakov nelenila, z nazbieraných peňazí v triednom fonde sa rozhodli napiecť družinárom sladké prekvapenie a ako ináč zo surovín bez palmového oleja. /príloha č.5/
ZHRNUTIE:
Žiaci sa dozvedeli, že nie všetko, čo majú radi je zdravé. Dôležitá informácia okrem dátumu spotreby, je aj zloženie výrobku. Niektoré E-čka nie sú prospešné pre ich zdravie a zdravý vývin. Kvôli lacnému palmovému oleju hynú orangutani, klčujú sa pralesy. Nie všetko, čo sa dováža je dobré. Nekupujeme výrobky podľa dizajnu, ale pozrieme si aj ich zloženie. Taktiež sľúbili, že sa budú snažiť kupovať slovenské výrobky a podporovať náš slovenský trh.
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články